Wielkanoc na diecie paleo
Zastanawiacie się zapewne (szczególnie początkujący zwolennicy paleo i kuchni bezglutenowej) jak przeżyć Wielkanoc na diecie. Przeżyć to złe słowo. Bo celebrowanie Wielkanocy na diecie paleo wcale nie wydaje mi się szczególnie trudne. Właściwie to jest zaskakująco proste. Mam dla Was kilka wskazówek:
- Skup się na prostocie czyli delikatnie podrasuj znane Ci dania wielkanocne np. zamiast kupnego majonezu zrób swój w 3 minuty, zamiast konserwowego groszku użyj mrożonego, zamiast białego barszczu czerwony, zamiast chleba – paleo wypieki, a lepiej to miejsce wypełnij większą ilością wartościowych sałatek i jaj faszerowanych na różne sposoby.
- Postaw przede wszystkim na jaja (kurze, kacze, gęsie), dobrej jakości mięso – być może na święta warto kupić coś wyjątkowego np. wołowinę, jagnięcinę, kaczkę, królika. W końcu to święto.
- Warzyw korzeniowych użyj do tradycyjnej polskiej sałatki warzywnej, innych warzyw jako składniki różnokolorowych sałatek np: brokuł, oliwki, pomidory i rzodkiewki z sosem vinegrette.
- Majonez zrób samodzielnie na bazie dozwolonego oleju. Jako podstawę majonezu polecam olej z awokado. Sama próbowałam robić majonez na oliwie z oliwek extra vergine, lnianym i słonecznikowym extra vergine. Niestety za każdym razem majonez był gorzki, bo oleje są bardzo intensywne w smaku.
- Przygotuj proste paleo babki i mazurki (ten spód będzie idealny), które są dużo smaczniejsze od tradycyjnych, bo mają więcej aromatu, a nie smakują samym cukrem. Ten mazurek od Paleowski bardzo mi się podoba.
Jak może wyglądać wielkanocny stół w stylu paleo:
Śniadanie Wielkanocne:
- Barszcz czerwony z jajem i białą kiełbasą lub
- Zupa chrzanowa z jajami (na rosole z zakwasem z kapusty kiszonej, bądź na mleku kokosowym (ale nie każdy je lubi i jakoś osobiście nie wpisuje mi się w naszą polską tradycję 🙂
- Jaja faszerowane wędzonym pstrągiem, jaja faszerowane musem z awokado i pieczarkami, jaja faszerowane „twarożkiem” z nerkowców,
- Polska sałatka tradycyjna z paleo majonezem.
- Szynka pieczona, baleron, wiejska kiełbasa, dobry wiejski salceson. Plastry baleronu i szynki mogą służyć do wykonania kreatywnych przekąsek np. jaja owijane szynką, ogórki kiszone owinięte baleronem.
- Schab w galarecie z owocami (zróbcie własną galaretkę lub użyjcie organicznej żelatyny)
- A jeśli komuś brakuje to można upiec paleo chlebek lub bułeczki, ale wydaje mi się, że w święta szkoda na niego miejsca w brzuchu 🙂
Obiad Wielkanocny:
- Dowolne, ulubione mięso np. pieczona kaczka z jabłkami, pulled pork z wolnowaru, pieczony udziec jagnięcy z winem łąckim, pieczone udka kurczaka w miodzie i cytrynach … i tak można wyliczać w nieskończoność
- Do mięsa: ulubione sałatki i surówki np. z czerwonych buraków z migdałami
Desery i ciasta
- Babka wielkanocna
- Tarta daktylowa (do masy możecie użyć maku, i przybrać ją orzechami i będzie mazurek)
W tym roku Wielkanoc jest u mnie. A że są nas tylko 3 osoby to planuję przygotować:
Śniadanie:
- Barszcz czerwony z chrzanem, białą kiełbasą i jajami w koszulkach (wiem, że wszyscy jedzą biały, ale u mnie w domu zawsze jedliśmy tylko czerwony)
- Frittata z białą kiełbasą i rzeżuchą
- Jaja faszerowane ćwikłą i świeżymi ziołami
- Tradycyjna sałatka warzywna (ziemniak, seler, pietruszka, marchew, kiszony ogórek, jajo na twardo, por surowy, groszek cukrowy, sos: chrzan i majonez)
Obiad:
- Wołowina z wolnowaru z winem aroniowym
- Puree z kalafiora i pietruszki z wiejskim masłem
Deser:
- Mazurek makowo-daktylowy przekładany prażonymi jabłkami
A 90% swoich zakupów zamówiłam w Lokalnych Przysmakach obawiając się szału zakupowego na Starym Kleparzu.