Sierpień na wsi

 

Sierpień można już zaliczyć do przeszłości. Niestety. Był piękny, gorący i jak zwykle pełen skarbów. Żałuję, że wakacje już się skończyły, ale za rok kolejne!

 

jeżyny i brukiewsierpniowe plony

 

W tym roku z moich działkowych eksperymentów urosły długo wyczekiwana brukiew, czerwone ziemniaki, bób, kalarepa, rzepa, kabaczki i rzodkiewki...

 

sierpniowe plonysierpniowe plony

 

... ale też jarmuż, patisony, dynia, koper, słoneczniki. A w naszym brzóskowym lasku urosły maślaki!!! Duużo maślaków, z których robiliśmy aromatyczne sosy i zupy.

 

sierpniowe plony

 

Tradycyjnie już suszę tymianek i oregano, żeby mieć zapas ziół na całą zimę. W tym roku posadziłam ogórecznik, który przyciąga pszczoły więc warto go posiać rzutowo w warzywniku. Poza tym ususzony może służyć za herbatkę na ładną cerę. 

 

sierpniowa przyroda na wsisierpniowa przyroda na wsi

 

Bogactwo ziół i kwiatów mnie przytłacza. Jednym z wielu skarbów jest żywokost (ten fioletowy po lewej), który w zeszłym roku uważałam za chwast i skutecznie wyrywałam. Dopiero sąsiadka uzmysłowiła mi, że to ten cudowny lek na złamania i stłuczenia, który tutaj na wsi w górach stosowany jest ciągle jako stare dobre lekarstwo. Bo żywokost żywi kość.

 

zwierzęta na wsi

zwierzęta na wsi

 

Nasi starzy, dobrzy przyjaciele: jaszczurka, która ma schronienie na naszym ganku, koń sąsiada, co nam trawę wyjada i motyle, które wygrzewają się przed chatą w południe.

 

żywiołyżywioły

 

Na wsi burza to niezły spektakl.

 

Jak zrobić drewnianą podłogęJak zrobić drewnianą podłogęJak zrobić drewnianą podłogę

 

W końcu zaczęliśmy "lekkie" prace wykończeniowe. Podłoga prawie gotowa. Odzyskaliśmy stare dechy, które leżały na glinie (nie było fundamentów) kilkadziesąt lat. Drewno stare i dobre, nie to co dzisiejsze deseczki. Wyczyściliśmy je i odpicowaliśmy jak się patrzy. Są przepiękne. Bo stare i klimatyczne.

 

Wyplatanie ławeczki do canoe

 

Zatem teraz Witek może swobodnie wyplatać ławeczkę do canoe (robi je sam zdolniacha) na nowej podłodze bez obawy, że go podwieje. 

 

 

omlet z owocami leśnymiomet z poziomkami i wiejską śmietaną

 

Na śniadanie? Omlety z owocami leśnymi i miętą. A czasem jemy takie jak poniżej...

 

mix kasz z owocami i pestkami dyniDanie z jarmużem i kwiatami nasturcji

 

Najsmaczniejsze są warzywa i owoce świeżo zerwane z warzywnika. Leczo z brukwią i jarmużem oraz sałatka z pomidorów z oregano, szałwią, kwiatami nasturcji, kabaczka, ogórecznika i twarogiem od krowy wypasanej na naszej łące.

 

jaja sadzone, brukiew i kwiaty nasturcjiBrukiew gotowana

 

Wygląda jak ziemniaki, smakuje jak rzodkiew, a to brukiew. Pyszna jako zamiennik ziemniaków. W Krakowie możecie kupić ją w Lokalnych Przysmakach.

 

Makaron ryżowy z zieloną herbatą

 

Co jeść żeby mieć siłę? Witek - makaron ryżowy z tapioką i zieloną herbatą, cielęcina z sosem z maślaków, Monika - cielęcina i gotowana brukiew, surówka: pomidory, rzodkiew, kalarepa, cebula, rzodkiewka, zioła.

 

Kasza gryczana z jajem sadzonym

 

A na kolację: kasza gryczana z sosem z borowików w ziołach i jajo sadzone, albo kiełbasa z ogniska, ale tylko na szpicu do pieczenia.

 

Co do picia

 

No to na zdrowie!

Dodaj komentarz
Subskrypcja

Bądź na bieżąco i otrzymuj na skrzynkę niepublikowane na blogu cenne porady!