orzechy piorące

źródło zdjęcia

Zainteresowałam się ostatnio naturalnymi środkami do czyszczenia domu. Wyeliminowałam (na ile się dało) już toksyny z jedzenia i powoli chciałabym pozbyć się ich również z domu. Wiecie na pewno, że toksyny również z tego źródła potrafią bardzo źle oddziaływać na człowieka, a w szczególności na dzieci oraz osoby, które cierpią na choroby autoimmunologiczne (np. zapalenia stawów, Hashimoto, cukrzyca itd.). Warto więc pomyśleć o zmianach na lepsze.

Najtrudniejsze jest zrobienie pierwszego kroku, bo stosowanie naturalnych środków czystości jest bardzo łatwe, ekologiczne i co najważniejsze bardzo tanie! Dużo tańsze od tradycyjnej chemii (o czym przekonasz się czytając dalej).

 

UWAGA: NA KOŃCU TEGO TEKSTU ZNAJDZIESZ PRZYDATNĄ INFOGRAFIKĘ

 

ORZECHY MYDLANE
Orzechy mydlane (pralnicze) zbierane są z drzew mydlanych (rodzina Sapindus) rosnących głównie w Indiach i Nepalu. W ich łupinach zawarta jest saponina (glikozyd) czyli naturalny detergent. Ja używam takich.

Orzechów można używać na niezliczoną ilość sposobów:

Pranie w pralce
Do małego, bawełnianego woreczka (np. gaza kupiona w aptece, albo poszewka na poduszkę, stara skarpetka) należy włożyć 3-8 połówek łupin orzechów mydlanych (wg. poniższych wskazań w tabeli), zawiązać i razem z praniem umieścić w bębnie pralki. Pranie będzie miało neutralny zapach. Aby nadać mu przyjemną woń można dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego (np. cytrynowego czy mandarynkowego). Ja używam takich.  W celu wybielenia prania białego lub wzmocnienia kolorów można dodać do prania sody oczyszczonej (1/2 szklanki).

Temperatura

Ilość połówek łupin orzechów mydlanych

         Miękka woda                                Twarda woda

Uwagi

30-40 C

5

6-8

Użycie 4-krotne

60-95 C

3

4-5

Użycie 2-krotne

1 kg wystarcza na

180-250 prań

120-180 prań

 

Pranie ręczne
Wrzucić do miski z ciepłą wodą 6-8 połówek łupin orzechów mydlanych, wymieszać aż do pojawienia się piany, a następnie zamoczyć ubrania i wyprać. Orzechy nadają się do prania najbardziej delikatnych tkanin jak wełn czy jedwab. Sprawiają, że kolorowe tkaniny nie tracą swoich barw.

olejek eteryczny

źródło zdjęcia 

Mycie naczyń w zmywarce
Do małego, bawełnianego woreczka (lub gazy) włożyć 3-4 połówki łupin z orzechów, zawiązać i umieścić wewnątrz zmywarki (np. zaczepić, przywiązać do metalowego pręta lub pojemnika na sztućce). Umyte naczynia są czyste i lśniące, nawet powiedziałabym, że działają bardziej skutecznie niż kostki/płyn do zmywania). Naczynia domywają się bardziej, a dodatkowo saponina działa pierwotniakobójczo, przeciwgrzybicznie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Drobnoustroje giną w temperaturze 65C.

Odwar z orzechów mydlanych może służyć min jako płyn do prania, uniwersalny płyn do czyszczenia, płyn do mycia naczyń, płyn do mycia rąk, szampon (również dla zwierząt), płyn do czyszczenia biżuterii, a również jako naturalny środek odstraszający komary (saponina działa odstraszająco) i naturalny pestycyd do spryskiwania roślin (na mszyce).

Szampon z orzechów mydlanych jest szczególnie polecany dla osób cierpiących na alergie, mających wrażliwą skórę głowy. Doskonale nawilża i regeneruje skórę.
Płyn doskonale nadaje się do czyszczenia kuchni, łazienki. Dodając do płynu odrobinę soku z cytryny idelanie wyczyścimy biżuterię.

Jak sporządzić odwar?

10-15 połówek łupin orzechów zagotować w 1 litrze wody. W stanie wrzenia utrzymywać ok 10 min., a następnie pozostawić pod przykryciem. Gdy płyn ostygnie, przecedzić go. Tak przygotowany odwar należy przechowywać w lodówce do 10 dni. Można dodać kilka kropli soku z cytryny lub olejku zapachowego.
Orzechy mydlane mogą być wykorzystywane ponownie, powtórnie użyte do sporządzania odwary, a ich pozostałości kompostowane.

Korzyści ze stosowania orzechów mydlanych:

 • Ochrona środowiska: orzechy mydlane są w 100% naturalnym detergentem.
 • Ulegają całkowitej biodegradacji i mogą być kompostowane.
 • Zdrowie: są hipoalergiczne. W szczególności polecane dla małych dzieci, osób o wrażliwej i delikatnej skórze, dla chorujących na alergie i z problemami skórnymi.
 • Oszczędność: stosując orzechy mydlane można zaoszczędzić 50% wydatków przeznaczonych na kupno konwencjonalnych proszków do prania. 1 kilogram orzechów kosztuje ok 30 zł i wystarcza na ok 180 prań czyli przy 3-4 praniach tygodniowo opakowanie będzie służyć przez cały rok!

soda oczyszczona

źródło zdjęcia

SODA OCZYSZCZONA

Niezwykłe jest to jak wiele zastosowań może mieć soda oczyszczona. Z odrobiną sody można doprowadzić do porządku cały dom. Soda jest całkowicie biodegrodowalna (rozkłada się już w temperaturze 60 C) więc jest eko. W przeciwieństwie do powszechnie stosowanych w gospodarstwach domowych środków czyszczących, piorących i wybielających soda nie jest szkodliwa dla organizmu człowieka, ponieważ nie grozi poparzeniem ani zatruciem organizmu. Jest substancją niepalną. Kilogram sody to tylko ok 8 zł! Ja używam takiej. Zapytaj o sodę w swoim sklepiku ekologicznym.

W jakiej postaci można stosować sodę oczyszczoną:

 • Jako suchy proszek do posypywania lub pochłaniania zapachów
 • Jako proszek do szorowania (szklankę sody wymieszać ze szklanką boraksu i szklanką soli)
 • W formie pasty (soda rozrobiona z niewielką ilością wody)
 • Jako roztwór ( 4 łyżki stołowe rozpuszczone w litrze wody)

Soda rozpuszcza się już w temperaturze 20C. Świeżość sody sprawdza się poprzez dodanie kilku kropli octu lub soku z cytryny do połowy łyżeczki sody – silne bulgotanie gwarantuje świeżość sody. Sody nie należy stosować do żywności i neutralizowania kwasów sody, która wchłonęła zapachy lub była wykorzystana do czyszczenia.

SODA OCZYSZCZONA A SPRZĄTANIE
Ponieważ soda nie rysuje żadnych powierzchni, może być stosowana do czyszczenia urządzeń ze stali nierdzewnej, szkła, marmuru i innych delikatnych materiałów.

Czyszczenie kuchenki – wierzch kuchenki: czyścić pastą z sody za pomocą gąbki, przypalone resztki namoczyć wodą, a następnie dokładnie posypać sodą i po chwili usunąć brud; wnętrze piekarnika: czyścić pastą z sody przy użyciu gąbki, szybę w klapie piekarnika posypać sodą, przykryć mokrym ręcznikiem papierowym, po chwili usunąć ręcznik, a szybę wytrzeć wilgotną gąbką; ruszt z piekarnika (i z grilla) szorować pastą z sody przy użyciu gąbki, po kwadransie dokładnie spłukać (UWAGA! Ruszt od grilla wypalić przed kontaktem z żywnością).

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej – wodę z dodatkiem kilku łyżek sody gotować w kuchence około cztery minuty, następnie wytrzeć ścianki kuchenki gąbką lub papierowym ręcznikiem; gdy kuchenka nie jest używana, można w niej trzymać miseczkę z sodą do pochłaniania zapachów.

Usuwanie spalenizny z garnków – na dno garnka nalać wody, zagotować, wyłączyć, wsypać pół szklanki sody i zostawić na noc, a rano wodę wylać i wypłukać garnek.

Mycie butelek po oleju i occie – wsypać sodę na dno butelki, potrząsnąć i zostawi do wchłonięcia przez pozostałości, a następnie wypłukać butelkę.

Usuwanie osadu z kawy i herbaty – zabrudzone miejsca na dzbankach i naczyniach wyczyścić gąbką pastą z sody. 

Usuwanie zapachów z lodówki – łyżkę sody wsypać do miseczki, zalać taką ilością wody, aby soda się rozpuściła i włożyć miseczkę do lodówki na kilka godzin.

Usuwanie zapachu z pojemników do żywności – pojemnik napełnić bardzo gorącą wodą, wsypać łyżeczkę sody, dolać łyżkę octu, zostawić na co najmniej pięć minut, a w razie potrzeby nawet na całą noc, następnie pojemnik dokładnie wypłukać.

Czyszczenie kafelków – posypać kafelki sodą i wyszorować szorstką stroną gąbki.

Czyszczenie kabiny prysznicowej – spryskać drzwi octem, po kilku minutach wyszorować gąbką z sodą, następnie spłukać.

Czyszczenie sedesu – zasypać muszlę sodą i wyszorować szczotką; efekt można wzmocnić dodając do sody octu.

Usuwanie kamienia ze słuchawki prysznicowej – do plastikowej torebki wsypać ćwierć szklanki sody i wlać szklankę octu, do środka włożyć słuchawkę, po godzinie torebkę zdjąć, a słuchawkę opłukać.

Czyszczenie sreber, zapalniczek, fug, armatury, naczyń, urządzeń – nasypać sody na wilgotną ściereczkę lub szczotkę i pocierać do usunięcia osadów.

Odrdzewianie śrubek – zardzewiałe miejsca posypać sodą i polać octem, a kiedy mieszanka przestanie bulgotać wyszorować szczoteczką.

Czyszczenie biżuterii złotej – posypać biżuterię sodą, polać octem i wypłukać (UWAGA! Ten sposób nie jest odpowiedni do czyszczenia kamieni jubilerskich i sztucznych pereł)

Zastępowanie płynu do płukania tkanin – zamiast płynu wsypać pół szklanki sody.

Usuwanie z tkanin plan z potu i smoły – w zabrudzone miejsca wetrzeć pastę z sody.

Usuwanie z tkanin plam z krwi – w namoczoną plamę wetrzeć pastę z sody.

Usuwanie z tkanin plan z soków i wina – posypać plamy sodą, a następnie zalać je wrzątkiem.

Odświeżanie dywanów i wycieraczek – równomiernie posypać sodą dywan lub wycieraczkę, zostawić na noc, rano odkurzyć powierzchnię.

Usuwanie zapachu z obuwia – wsypać sodę do butów na całą noc, rano wysypać, buty wyczyścić.

Usuwanie zapachu z rur kanalizacyjnych – do odpływu wsypać szklankę sody, zalać ją szklanką gorącego octu i spłukać po kilku minutach litrem gorącej wody, w razie potrzeby czynności powtórzyć.

Usuwanie z podłogi plam z oleju samochodowego – polać plamę rozcieńczalnikiem i posypać sodą, zostawić na noc, rano zmieść sodę.

Usuwanie rozcieńczalnika z narzędzi – namoczyć narzędzia w roztworze sody.

Usuwanie zapachu kompostownika – posypać odpadki sodąsoda oczyszczona

źródło zdjęcia

SODA OCZYSZCZONA A GOTOWANIE

Zastępuje proszek do pieczenia oraz drożdże.

Zmiękcza twarde mięso – natrzeć mięso sodą, zostawić na kilka godzin, następnie opłukać

Poprawia smak ryb – rybę moczyć w rozworze z litra wody i dwóch łyżek sody przez co najmniej pół godziny, następnie opłukać i osuszyć.

Nadaje puszystość omletom – na każde trzy jaja dodać do ciasta pół łyżeczki sody

Usuwa zapach gotującego się kalafiora – do garnka z gotującym się kalafiorem wsypać łyżeczkę sody, co dodatkowo pozwoli zachować śnieżnobiały kolor kalafiora.

Obniża kwasowość kawy – dodać szczyptę sody do filiżanki kawy

Może być sporządzenia napoju musującego – wsypać ćwierć łyżeczki sody do szklanki soku z cytrusów

INNE ZASTOSOWANIE SODY OCZYSZCZONEJ

Usuwanie z dłoni zapachu czosnku i cebuli – na lekko wilgotne dłonie nasypać sody i dokładnie pocierać skórę, a następnie spłukać

Usuwanie zapachu stóp – regularnie moczyć stopy w roztworze sody

Usuwanie nieprzyjemnych zapachów i odświeżania powietrza – wsypać sodę do bawełnianego woreczka lub pojedynczej skarpetki i umieścić w szafie, pod zlewem, w walizce lub innym miejscu; można też postawić otwarte pudełko z sodą w łazience, garderobie, szafkach i innych miejscach.

Odladzanie powierzchni – zamarznięte schody i chodniki równomiernie posypać sodą; można też dodać piasku dla zwiększenia objętości (UWAGA! Ten sposób odladzania nie niszczy obuwia, jest też całkowicie nieszkodliwy dla środowiska).

Neutralizowanie kwasu w starym akumulatorze – zalać akumulator roztworem sody w równych proporcjach.

Usuwanie trawy i chwastów z chodnika i bruku – posypać kępki sodą

Przedłużanie świeżości ciętych kwiatów – do wody w wazonie wsypać odrobinę sody

Dogaszanie ogniska – posypać ogień sodą

Odświeżanie śpiwora – do śpiwora wsypać trochę sody, wywietrzyć go na słońcu i wytrzepać przed użyciem

Zapobieganie poceniu – natrzeć kłopotliwe miejsca pastą z sodą i zostawić na jakiś czas.

Wygładzanie skóry na łokciach – masować skórę pastą z sody.

Zastępowanie płynu do ust – pół łyżeczki sody wsypać do szklanki wody i wypłukać usta; można też przygotować płyn do płukania łącząc łyżeczkę sody i łyżeczkę soli z litrem wody.

Odtykanie nosa – ćwierć łyżeczki sody zalać łyżką wody, wymieszać i wpuścić 1-2 krople do każdej dziurki.

Zastępowanie pastylek na ból gardła – aspirynę rozpuszczoną w dwóch łyżeczkach gorącej wody zmieszać z łyżeczką sody, dolać pół szklanki ciepłej wody, wymieszać i wypłukać gardło.

Usuwanie swędzenia po ukąszeniu owadów – swędzące miejsce posmarować pastą z sody i pozostawić do wyschnięcia

Usuwanie ciemieniuchy u niemowląt – posmarować główkę pastą z sody i spłukać.

Leczenie aft – zmienione miejsca smarować wodą z odrobiną sody co najmniej cztery razy dziennie przy użyciu czystego wacika.

Czyszczenie psiej sierści – posypać sierść niewielką ilością sody i wyszczotkować.

Kąpanie pasa – wsypać dwie łyżki sody do wody przeznaczonej do kąpieli i spłukiwania.

Usuwanie zapachu z kuwety – dno kuwety posypać sodą, a następnie wsypać piasek lub żwirek.

Usuwanie zapachu z posłania psa lub kota – posypać sodą miejsce, w którym sypia zwierzę i po kwadransie odkurzyć.

Podsumowując, bardzo Was zachęcam do używania zarówno orzechów mydlanych jak i sody, ponieważ oszczędzają nie tylko Wasze pieniądze, ale w ten sposób dbacie o zdrowie swojej rodziny eliminując z domu tradycyjną chemię. Sama na codzień używając tych środków i przekonałam się o ich skuteczności, a dodatkowo zaoszczędziłam sporo pieniędzy, dlatego i Wam gorąco je polecam. 

 

 PRZYDATNA INFOGRAFIKA DLA CIEBIE

 

Orzechy piorące
 
 
Autor infografiki: EuroClinix: https://www.euroclinix.net/pl/ 
Dodaj komentarz
 • Kasia Madry
  2015-11-05 09:46

  Super!!!! Dziekuje Ci za ten wpis, niedługo przeprowadzam sie na "swoje" i planuje wprowadzić do domu takie ekologiczne podejście do sprzątania:))

 • Marta Leszczyńska
  2016-12-02 10:58

  Bardzo przydatny wpis, a używałaś może płyn do naczyń Sonett? Nie posiadam zmywarki i nie mam pomysłu jaki płyn do naczyń używać.

 • Paleo Strefa
  2016-12-02 20:33

  Marta, tak - uzywam płynu a wlasciwie koncentratu Sonnet. Jest ok. Polecam. Za litrową butelkę płaci się chyba 20 zł a starcza na pół roku, albo i dłużej. Wiele naczyć myję po prostu bardzo ciepłą lub gorącą wodą jesli nie myje ich w zmywarce a płynu używam niweiele tylko do najtłustszych naczyń,

 • Marta Leszczyńska
  2016-12-02 20:39

  Bardzo dziękuję za pomoc.

 • Envylen
  2017-11-03 13:28

  Witam!
  Zamierzam zacząć korzystać z Twoich porad i przepisów. A czy przygotowujesz sobie może jakiś domowy "płyn do naczyń", który stoi na blacie? Nie mogę znaleźć w internecie przepisu na coś takiego, a lubię mieć pod ręką coś do mycia.

 • Paleo Strefa
  2017-11-03 18:53

  Envylen - uzywalam tego plynu kotry opisuje w powyzszym poscie, ale suma sumarum z braku czasu kupuje ekologiczny koncentrat za 21 zł i służy mi ponad pół roku bo sie go rozcieńcza. Ale spróbuj powyzszego przepisu na płyn i dodaj ulubionego olejku eterycznego.

 • Agata
  2019-02-23 20:11

  Nie rozumiem, w artykule o tabletkach do zmywarki pisze, że orzechy są słabe, a tu że super. To jak jest z tymi orzechami?!

 • Monika, Paleostrefa
  2019-02-24 19:21

  Ania - orzechy sie są złę, ale nie wszędzie i nie przy każdym praniu się sprawdzają. Polecam je do zwykłego prania, ale mogą sobie nie poradzić z większymi zabrudzeniami. Spróbuj bo warto, na bardzo długo starczają i są tanie.

 • Magda
  2019-07-28 22:49

  Nadal używasz orzechów? Czy może od momentu tego wpisu coś się zmieniło? U mnie stoją na półce. Sprawdziły się tylko jako środek do odświeżania, a nie do prania. Próbowałam wielu rozwiązań: z szarym mydłem, boraksem, sodą itd. Niestety, efekt nie był zadowalający. Niektóre przepisy sprawdzały się tylko przy wcześniejszym namaczaniu w gorącej wodzie ale to nie jest ani ekologiczne, ani ekonomiczne i czasochłonne. Nadal szukam "złotego środka", który poradzi sobie z ubraniami mojej rodziny i będzie bezpieczny.

 • Monika, Paleostrefa
  2019-08-05 19:38

  Magda, czasem używam ale teraz jest też sporo fajnych i stosunkowo niedrogich eko środków do zmywania i prania więc idę na łatwiznę i kupuję bo wtedy ładniej mi pranie pachnie ale orzechy też mam w zanadrzu

Subskrypcja

Bądź na bieżąco i otrzymuj na skrzynkę niepublikowane na blogu cenne porady!