nordic walking

Spróbuję Was zachęcić do uprawiania nordic walking, który osobiście uwielbiam. Główny powód dlaczego to robię jest jeden. Kontakt z naturą! 

Nie dość, że siedzimy przez większą część dnia zamknięci w pomieszczeniach, to jeszcze niejednokrotnie wolimy iść do galerii handlowej na zakupy niż poruszać się w terenie. O zgrozo! 

A tak naprawdę nie potrzeba wiele, żeby maszerować. Nie masz czasu? Nieprawda. Jesteś źle zorganizowany. Może tracisz czas na siedzenie przed telewizorem albo w korku? 

Odpowiedz sobie na takie pytania: czy mogę wysiąść 3 przystanki wcześniej i dalej iść z kijami? czy jeden dzień w tygodniu mogę zostawić auto w garażu i wziąć kije? a może rano przed pracą uda mi się namówić sąsiadkę, żeby razem pomaszerować 30 min w terenie? Zastanów się czy masz jakąś wolną chwilę i wykorzystaj ją na marsz (albo dowolną aktywność fizyczną). Wystarczy 30 min raz albo dwa razy w tygodniu, a jeśli w weekend masz więcej czasu zrób dłuższy 1-1,5 h trening. Odczujesz różnicę! 

Nie szukaj wymówek. Ten kto nie chce znajdzie wymówkę, ten kto chce znajdzie sposób. 

A oto powody dlaczego warto uprawiać nordic walking: 

 1. Prawidłowo uprawiany nordic walking angażuje aż 90% mięśni nie obciążając przy tym stawów jak na przykład bieganie. Dlatego jest polecany wszystkim skarżącym się na bóle stawów i kręgosłupa, bo stymuluje wydzielanie płynu stawowego poprawiając ruchomość, a ryzyko urazu jest niewielkie. 
 2. Świetnie pobudza metabolizm, co ułatwia trawienie i zapobiega zaparciom. 
 3. Pobudza układ krążenia, zapobiegając zakrzepom, opuchliznom i miażdżycy. 
 4. Ruchy rotacyjne (skręty tułowia kiedy prawidłowo odpychasz się od kija) wyjątkowo korzystnie wpływają na wzmocnienie pleców i mięśni skośnych brzucha. A mocne mięśnie skośne to płaski brzuch i bezpieczne lędźwie.  
 5. Poprawia się koordynacja ruchowa, wytrzymałość i siła. 
 6. Angażuje równomiernie wszystkie mięśnie poprawiając ich sprężystość oraz zapobiega i leczy wady postawy
 7. Nordic walking można połączyć z treningiem funkcjonalnym lub interwałowym w terenie używając do tego kijów lub wszechobecnych drzew, ławek, konarów itd. Oba typy treningów są szczególnie polecane osobom, które chcą schudnąć lub cierpią na insulinooporność. 
 8. Nordic walking nie jest nudne jak większość je postrzega, ponieważ istnieje wiele technik i intensywności treningów z kijami, które można dostosować do swoich celów i upodobań. 
 9. NW to tani sport, do uprawiania którego potrzebne są  jedynie odpowiednie kije (kije używane w górach nie do końca się nadają).         
 10. Kije do nordic walking można zabrać ze sobą wszędzie (często są składane) i np. wrócić z pracy do domu marszem lub rano zrobić spacer do koleżanki na kawę. 
 11. Marsz jest doskonały na odreagowanie stresu i ułatwia rozwiązywanie problemów, bo w trakcie dotleniamy mózg  i wpadamy na genialne pomysły.  
 12. Aktywny ruch na łonie przyrody odpręża duszę, ponieważ można posłuchać śpiewu ptaków, szumu rzeczki albo poobserwować spadające liście. 
 13. Poprawia nastrój oraz powoduje rumieńce i uśmiech na twarzy. 
 14. NW może uprawiać każdy. Osoby młode i seniorzy, sportowcy i pracownicy biurowi, otyli i szczupli. 
 15. NW można uprawiać samemu jeśli potrzebujesz wyciszenia lub w grupie, co daje możliwość zawarcia nowych przyjaźni i integracji z grupą. 
 16. Stanowi doskonałe przygotowanie do sezonu narciarskiego, bo wzmacnia mięśnie ud, pośladków i poprawia równowagę. 
 17. Można go uprawiać wszędzie, o każdej porze roku i niemalże przy każdej pogodzie (tylko zawierucha i ulewa mogą nas powstrzymać). 

Zapraszam Was serdecznie na bezpłatne treningi nordic walking do Krakowa-Mydlniki. Jeśli masz wolną sobotę lub niedzielę, zadzwoń do mnie, w grupie mamy więcej motywacji. 
Nie masz kijów? Wypożyczę Ci komplet (5zł).

nordic walkingnordic walkingnordic walking

Źródło zdjęcia głównego

Dodaj komentarz
Subskrypcja

Bądź na bieżąco i otrzymuj na skrzynkę niepublikowane na blogu cenne porady!