Majówka - Sucha Struga

 

Dawno już nie pisałam o naszej chatce na blogu. Wrzucam czasem jakieś zajawki na Instagram, ale wiele osób prosiło mnie o krótką relację o tym, co tam w naszej strugowej trawie piszczy.

 

Remont idzie swoim tempem. Powoli, ale stabilnie do przodu. Najgorsze mamy już za sobą. Kto śledził poprzednie wpisy to wie, ile pracy kosztuje remont starej chaty, która delikatnie mówiąc była w opłakanym stanie. Gdyby nie nasz upór, już dawno by jej nie było. A tak, po czterech latach remontu możemy się cieszyć wiejskim życiem. Dużo jeszcze przed nami, ale ja i tak już jestem bardzo ukontentowana z obecnego stanu.

 

Majówka Sucha Struga Majówka - Sucha Struga

Majówka - Sucha Struga Majówka - Sucha Struga 

 

W porównaniu to kupy gliny, kamieni i zjedzonych przez korniki bali, teraz mamy tu królestwo. Fakt, że mogę chodzić po równej podłodze zamiast przewracać się po hałdzie gliny to prawdziwy cud. Nikt, kto nie remontował z takim trudem starej chaty, nie pojmie mojej radości.

 

Od jakiegoś czasu mamy już kominek, który będzie docelowo ogrzewał całą chatę. Wspaniale jest móc rozpalić w kominku, nagrzać wody i wykąpać się w plastikowej misce przy oknie otwartym na widok wprost na Radziejową i do tego przy akompaniamencie ptaków. Łazienka jest na ukończeniu i niedługo będziemy kąpać się w drewnianej wannie wykonanej przez Witka (Wasztat Rzemiosł Różnych). Za to jest już toaleta i nie trzeba w deszcz latać za potrzebą do wychodka na zewnątrz. Klasa!

 

Majówka - Sucha Struga Majówka - Sucha Struga

Majówka - Sucha Struga Majówka - Sucha Struga

 

Witek wykonał również własnoręcznie schody, które wiodą na poddasze. Tam będzie docelowa sypialnia i wymarzona huśtawka. Po drewno na schody nie trzeba było nigdzie biegać, bo gotowe dechy leżały samotnie u sąsiada, więc je wykorzystaliśmy.

 

Przywieźliśmy już nawet rozkładaną sofę i z maty przenieśliśmy się na prawdziwie królewskie łoże. Witek jednak stwierdził, że najlepiej śpi mu się w hamaku jak dotychczas, więc dynda sobie obok mnie. Uwielbiam spać sama, bo się rozpycham. Mnie pasuje! Prawdziwej domowej, ciepłej atmosfery nadaje lampa, którą zrobił… którzyby inny jak nie Witek. Jako bazę wykorzystał kawałek starego bala z naszej chaty. Jest pięknie pogryziony przez korniki, które tam mieszkały i zrobiły śliczne wzorki w drewnie. Dokupiliśmy zwykły abażur w Ikea i lampa wygląda przepięknie.

 

Ręcznie wykonane schodyMajówka Sucha Struga

 

Podczas majówki gościliśmy u siebie Paulinę i Tomka, którzy spali obok chaty w namiocie. Po wspólnym wiejskim śniadaniu, oni zwiedzali okolicę, a my zakasywaliśmy rękawy do pracy w chacie i na polu. Paulina pięknie rysuje i uwieczniła naszą chatkę. Cudo!

 

Tej wiosny przyszło do nas lato. Wszystko mocno kwitnie, pachnie i kusi. Korzystaliśmy z dobroczynnych właściwości młodej pokrzywy, melisy, oregano i mięty, które już rozpychają się na skalniaku.

A najprzyjemniej jest obserwować zwierzęta. Jaszczurki odważnie wyłaziły spomiędzy kamieni i wygrzewały się przed domem. Koguty pianiem oznajmowały, że czas wstawać. Sarny przychodziły pod sam dom przyglądając się nam ze zdziwieniem. A miniaturowy konik sąsiada rżał pociesznie powodując uśmiech na naszych twarzach. Nic mi więcej do szczęścia nie potrzeba.

 

Majówka Sucha Struga Majówka - Sucha Struga

Majówka - Sucha Struga Majówka - Sucha Struga

 

No może jeszcze tylko szczęścia dopełniało dobre jedzenie, którego nam nie brakowało. W kuchni królowała pokrzywa, która znalazła się w plackach gryczanych, w kopytkach i w herbacie. Poza tym, żeby było szybko i pysznie to urządzaliśmy ogniska z kiełbasą i ziemniakami, albo piekliśmy na patelni podpłomyki. Pycha! A naszym gościom najbardziej smakowała kiełbasa i omlet szarlotkowy. Wspominali coś, że chcą kupić chałupę na wsi…???

 

Podpłomyki bez glutenu Majówka Sucha Struga

Majówka Sucha Struga Majówka Placki gryczane bez glutenu

 

Na tej naszej wsi czuję się najlepiej. Życie tu bywa trudne, bo my jesteśmy tu tylko na chwilę, a mieszkańcy zmagają się z różnymi problemami. Mimo wszystko, dobrze mi tu. Bardzo.

Jak będziecie w Rytrze maszerować na Cyrlę albo na Halę Łabowską to serdecznie zapraszam na letnie ciasto z owocami i lemoniadę z miętą. Czym chata bogata.

 

Majówka Sucha Struga Kopytka bez glutenu

Majówka Sucha Struga Majówka Sucha Struga

Dodaj komentarz
Subskrypcja

Bądź na bieżąco i otrzymuj na skrzynkę niepublikowane na blogu cenne porady!