Składniki
- 500 g purée z pieczonej dyni hokkaido
- ok. 10 łyżek mąki kasztanowej
- ok. 3 łyżki mąki z tapioki lub ziemniaczanej
- 1 jajo
- ½ łyżeczki gałki muszkatołowej
- sól
- pieprz
Zawsze bałam się przygotowywania kopytek. Uważałam, że są pracochłonne i bałaganią w całej kuchni. W ostatnią sobotę podczas warsztatów gotowania w stylu paleo mogłyśmy się przekonać, że przygotowanie kopytek to niezła zabawa i okazja do chichot podczas wałkowania ciasta. Przełamałyśmy mit, że kopytka są czasochłonne. Nie zdążyłam nawet zagotować wody na kopytka, a dziewczyny już był gotowe z całą partią tych złotych cudeniek.
Kopytka są przeeepyszneeee. Delikatnie słodkie od dyni i aromatyczne dzięki niezwykłej mące kasztanowej (używam takiej z symbolem przekreślonego kłosa) i przyprawom. Najlepiej smakują z rozpuszczonym masłem wiejskim, olejem kokosowym lub z oliwą z oliwek i jakimiś włoskimi przyrawami. Postawcie na prostotę.
Koniecznie musicie je zrobić!
Listę składników znajdziesz po prawej stronie.
A tutaj odsyłam Was jeszcze do mojego przepisu na równie pyszne gnocchi oraz do poczytania o właściwościach mąki kasztanowej.
Przygotowanie:
- Aby zrobić puree z dyni, należy dynię hokkaido przeciąć na pół (nie obierać), wyjąć łyżką pestki, pokroić dynię na mniejsze kawałki i upiec bez dodatku tłuszczu w piekarniku w temp. 200C (ok 40-45 min). Po wystudzeniu dyni, należy wszystko zmiksować na gładką masę. Dynia gotowana nie nadaje się, bo ma za dużo wody. Hokkaido będzie najlepsza, bo jest najbardziej mączysta.
- Do puree dodaj mąki, jajo i przyprawy.
- Wymieszaj wszystko na gładką masę. W razie potrzeby dodajemy trochę więcej mąki,
- Sprawdź konsystencję ciasta rękami i ewentualnie dodaj więcej mąki (jednej i/ lub drugiej) jeśli będzie się mocno lepiło do rąk. Uwaga, żeby nie przesadzić z ilością mąki bo kopytka będą „gliniaste” i twarde.
- Stolnicę lub deskę do krojenia podsyp odrobiną mąki i rozwałkuj ciasto w długie i cienkie walce (grubość mniej więcej cygara). Jeśli ciasto będzie się lepić do rąk, miej przy sobie mąkę, żeby podsypać stolnicę i ew. natrzeć mąką dłonie.
- Pokrój rozwałkowane ciasto na małe kawałeczki długości ok 3 cm. Najlepiej nóż zanurzać w mące, żeby ciasto jak najmniej się do niego kleiło.
- W dużym garnku zagotuj wodę i zamieszaj tak, żeby zrobił się wir i wrzuć kopytka. Gotuj partiami, tak żeby kopytka miały trochę miejsca i nie skleiły się.
- Zmniejsz ogień i gotuj ok 1-2 min od momentu wypłynięcia kopytek na powierzchnię.
- Podawaj z oliwą z oliwek lub masłem, bo najprostsze jest najsmaczniejsze.
- Serwuj na talerzu lub ulubionej desce.
Mgda
2015-12-08 09:11
Wygladaja pysznie:) Ile porcji wyszlo z podanej ilosci skadników
Paleo Strefa
2015-12-08 16:04
4 porcje.info po prawej stronie
Julia
2015-12-18 15:22
Pyszne!
Paleo Strefa
2015-12-18 16:45
Julia, ciesze sie ze smakowały. Ja tez jestem ich wierna fanka. Dzieki za komentarz.
Agnieszka
2017-05-11 11:41
Czy do tego przepisu nadaje sie rowniez dynia butternut?
Paleo Strefa
2017-05-11 20:13
Agnieszka - niestety piżmowa się nie nadaje, ma za dużo wody i wtedy trzeba dodać więcej mąki co powoduje, że kopytka będą twarde. Możesz dać bataty zamiast hokkaido, bo teraz hokkaido jest w sprzedaży tylko z improtu i do tego bardzo droga więc musisz poczekać na sezon.
Cassie
2017-09-22 10:53
Mozna zastąpić make kasztanowa jakąś inną?
Paleo Strefa
2017-09-22 16:47
Cassie kasztanowa można zastąpić gryczana albo ryżowa lub z tapioki.