Urządzając naszą chatę na wsi w Beskidzie Sądeckim właściwie nie mieliśmy konkretnego projektu. Były w głowie różne pomysły. Nasze własne pomysły, które weryfikowaliśmy w trakcie realizacji. Nie korzystaliśmy z pomocy żadnego projektanta wnętrz. Bazowaliśmy na własnym guście, potrzebach.

To wszystko nie udałoby się gdyby nie para magicznych rąk Witka, który spełniał każde moje marzenie np. wyspy kuchennej czy ręcznie robionych lamp nad wyspą. Prace Witka możecie obejrzeć tutaj.

Staraliśmy się połączyć stare z nowym. Osobiście jestem wielbicielką wiejskiego klimatu, starych rzeczy, babcinych obrusów, kredensów i całej tej zastawy, ale nie pogardzę odrobiną nowoczesności jak na przykład gotowe szafki kuchenne z Ikea. 

 

Kuchnia wiejska

 

Szafki kuchenne IKEA BODBYN

 

Szafki kuchenne z IKEA, jedynie blaty olchowe robiliśmy samodzielnie. Bardzo praktyczne i funkcjonalne. Mieszczą wszystko czego potrzebuję. 

Wyspa kuchenna robiona pod wymiar przez https://www.wytworca.pl/ służy jako blat roboczy, ale też ukrywa małą lodówkę oraz kosz na warzywa i zestaw patelni. 

Okap zgarnęliśmy ze śmietnika, był całkiem nowy, wymieniliśmy tylko kratkę. Piekarnik z OLX. 

Szafki wiszące również wypatrzyliśmy w internecie, jedna jest z Cepelii a druga ręcznie robiona i rzeżbiona przez jakiegoś artystę z Beskidów. 

 

Szafki kuchenne IKEA BODBYN

 

Kredens i fotel kupiliśmy na starociach i zostały przez nas odnowione. 

Drewniana podłoga w izbie to oryginalne dechy z dawnej chaty, które udało nam się uratować i przeszlifować. Służą nadal i wyglądają stylowo. 

Stół po Babci, położyliśmy jedynie nowy fornir. Krzesła z odzysku.

 

Szafki kuchenne IKEA BODBYN

 

Uwielbiam fajans z Włocławka, który idealnie wpasował się na naszą ścianę z bali.

Bale zostały przez nas wielokrotnie oszczyszczone i zabezpieczone lakierem wodnym, a przestrzenie między balami zostały wypełnione kitem do bali.

Dystrybutor kitu oferuje czytelnikom mojego bloga 8% rabatu dla pierwszych 10 osób, które wejdą na stronę https://kitdodrewna.pl/i przy zakupie wpiszą kod rabatowy "dieta paleo"

 

IKEA szafka cepelia                    

Kredens wiejski

 

Odrobina nowoczesności w chacie to te lampy z forniru od https://www.wytworca.pl/. Pięknie zdobią w nocy, dają bursztynowy kolor i oświetlaną blat roboczy. 

Ptaszki ręcznie rzeźbione również przez Witka.  

 

Lampy hand made Wytwórca Lampy z forniru ręcznie robione

Wiejskie wnętrze

 

Firaneczki zdobyde w second-handzie za grosze. 

Zazdrostki kupione gdzieś z Zakopanem.

 

Wiejskie firanki

Wiejskie firanki

Zazdrostki Koroneczki

 

Sień

W sieni postawiliśmy na naturalny kamień od http://erakamienia.pl/z Rytra. Koszt na podłogę ok 500 zł +  koszty fugi.

Sień 

Szafa pod schodami została zrobiona ze sklejki, więc drzwi są lekkie. W środku pomieści się cała garderoba, buty i odkurzacz.

Schody, drzwi do łazienki (przesuwne) i zdobienia zostały wykonane przez Witka (https://www.wytworca.pl/) Jako klamkę do drzwi wykorzystaliśmy stary kawałe skobla ze stajni, która była częścią chałupy. 

 

Sien wiejska

 

Wiejska łazienka

 

Nasza łazienka na pewno jest wyjątkowa. Łączy stare przedmioty znalezione na targach jak ten kosz na bieliznę od Kurka Starocie czy szafkę pod umywalkę od Stary Kufer, po drewnianą wannę ręcznie robioną. Wszyscy nas pytają czy ona nie przecieka. Nie, nie przecieka, bo jest zabezpieczona tak samo jak drewniane łodzie. Kąpiele w niej są wspaniałym przeżyciem.

 

Kafelki kupione w Bomar. Drewniane listwy nad kafelkami to część starej skrzyni, która służyła do przechowywania zboża. Zabezpieczyliśmy je, żeby nie chłonęły wilgoci.

Emaliowana miska kupiona za grosze służy za umywalkę.

 

 

Wiejska łazienka

Wiejska łazienka

 

Poddasze

 

Oryginalnie na poddaszu naszej starej chaty było przechowywane siano i zboże, my postanowiliśmy je wykorzystać na sypialnię i pokój do pracy. 

Na razie materace położyliśmy bezpośrednio na podłodze, ale już robią się do nich ramy. Zagłowki to boki starej skrzyni na zboże, którą znaleźliśmy na strychu. Wieko skrzyni służy również jako element dekoracyjny pod oknem. Skrzynia była zbyt duża, żeby trzymać ją w całości.

Lampa z forniru, której podstawą jest stara pecka (moździerz) ociepla poddasze swoim kolorem. 

Fotele znalezione na śmietniku, całkiem dobrze się trzymają.

Na podłodze dywan z IKEA, a firanki najelpsze są w sklepach z używaną odzieżą za grosze.

 

Poddasze na wsi

Wiejskie poddasze

Poddasze  Poddasze

Poddasze Poddasze

 

Wiejskie detale

 

Wiejskie klimaty

Jehn ptaszki

 

Naliczyłam, że u nas w chacie mamy już 25 ptaszków, od dzięcioła, przez gęś, po bociana. Zbieram ptaki namiętnie a te porcelanowe od Jehn skradły moje serce.

 

Kinkiet wiejska chata Obraz maki

 

Kinkiet złożony z kilku części znalezionych na starociach, a obraz z makami od miejscowego malarza (Nowy Sącz).

 

Fajans Włocławek Włocławek fajnas

Fajans Stara wiejska chata Wiejska chata

 

Fajans zazwyczaj wyszukuję na starociach lub w kredensie naszego zaprzyjaźnionego stolarza.

Płaskorzeźby kupione na Targu Starosądeckim od miejscowego artysty, a Matka Boska przyjechała z Krynicy Zdrój.

 

Wiejska chata Wiejska chata

 

Dziewięćsił to roślina, która rośnie na okolicznych beskidzkich łąkach. Postanoiwiliśmy znaleźć drewniany egzemplarz, który ozdoby chatę i przykryje brzydką skrzynkę elektryczną.

Zostawiliśmy też pasek oryginalnego mszenia między balami, na pamiątkę tego co kiedyś tu było i jak ludzie w tej chacie żyli.

 

wiejska chata Mszenie wiejska chata

 

Dodaj komentarz
 • Teresa Rokosz
  2019-12-18 18:09

  Piękna robota - dom z cudownym klimatem , jestem pod wrażeniem.Podziwiam i gratuluję świetnego pomysłu wraz z wykonaniem .Mój dom rodzinny też taki był- pamiętam jak zbieraliśmy w lesie mech , suszyliśmy go i potem tato mszył cały dom .Miałam wtedy parę lat , wiele z tego czasu nie pamiętam , ale akurat to zostało mi w pamięci .Pozdrawiam .

 • Ela
  2019-12-20 14:01

  Jestem zachwycona! 😍

 • Jacek Palian
  2020-01-20 09:46

  Magiczne to wszystko :-)

 • Kaska Noss
  2020-05-21 00:58

  Pieknie tam macie. Wielkie osiagniecie I satysfakcja pewnie przeogromna.

Subskrypcja

Bądź na bieżąco i otrzymuj na skrzynkę niepublikowane na blogu cenne porady!