10 min.
1
Składniki
  • 1 dojrzały banan
  • 1-2 żółtka wiejskiego jaja
  • 1-2 łyżki oleju kokosowego extra vergine
  • 1 czubata łyżka proszku jagodowego LYO FOOD
  • 1 czubata łyżka proszku buraczanego LYO FOOD
  • woda gazowana/mleko kokosowe/woda kokosowa do uzupełnienia

paleo koktajl potreningowy

Parę zasad nt zasilania okołotreningowego:

1. Lekki i krótki trening np. spacer, nordic walking, pilates nie kwalifikuje Cię od razu do zasilania okołotreningowego. Nawet jeśli ćwiczyłeś indoor cycling przez godzinę na poziomie średniego tętna 65-70% HR Max (nie było zadyszki), to nie ma sensu od razu wpychanie w siebie bananów czy odżywek białkowych, bo to tylko spowoduje przybieranie na wadze (chyba, że masz taki cel).

2. Jeśli ćwiczyłeś HIIT, sprinty w terenie czy intensywne treningi na rowerze stacjonarnym, gdzie wystąpiła zadyszka i czujesz się „wyprany”, wtedy zasilanie okołotreningowe ma sens, żeby odbudować zapasy glikogenu i zregenerować mięśnie, no i żeby stawać się coraz silniejszym i wytrzymałym.

3. Często kwestia zasilania okołotreningowego jest indywidualna. Jeśli nie czujesz zwiększonego głodu następnego dnia, czujesz wysoki poziom energii, to zasilanie prawdopodobnie nie było potrzebne.

4. Co uzupełniać po treningu? Są różne szkoły. Po pierwsze jeśli wysiłek był beztlenowy to z pewnością węglowodany tj ilość około dwóch pięści np. ziemniaków lub batatów. Sygnałem do ładowania węgli jest „trzęsiawka”, uczucie tzw „brain fog”, zmęczenie.

5. Jeśli przed treningiem nie było posiłku, wtedy po treningu warto zasilić się białkiem np. jajami, krewetkami, kurczakiem.

6. Jeśli Twoim celem jest zrzucenie kilogramów, lepiej po treningu postawić na białko, które wzmoże przemianę materii. Rzecz jasna nie przeginaj z ilością. Czasem wystarczą 2 jaja.

7. Jeśli chcesz schudnąć, a jednocześnie po beztlenowym wysiłku potrzebujesz węgli, musisz sprawdzać swoją indywidualną tolerancję na nie. Jeśli systematyczne ładowanie węglami zastopuje chudnięcie, spróbuj zmniejszyć ilość, a zwiększyć ilość białka.

8. W przypadku słabej tolerancji węglowodanów przez Twój żołądek (wzdęcia, gazy, zgada), lepiej je zjeść po treningu.

9. Jeśli jesteś wyjątkowo spocony po treningu zadbaj o uzupełnienie elektrolitów np. woda wysokozmineralizowana z solą, proszki witaminowe LYO FOOD poza sezonem lub świeże owoce w sezonie.

10. Twoim celem jest przytyć albo utrzymać wagę – zjedz węgle jako 4ty posiłek po treningu. A jeśli chcesz pozbyć się tkanki tłuszczowej, wtedy zjedz węgle jako regularny posiłek po treningu (najlepiej jedz max. 3 posiłki w ciągu dnia). Dodaj wtedy do posiłku nieco nieskrobiowych warzyw. Posiłek mógłby wyglądać tak: 1 porcja białka, 1-2 pięści węgli np. bataty z jajami sadzonymi + kapusta kiszona.

11. Dobrej jakości tłuszcz jest niezbędny do regeneracji po treningu. Dlatego warto dodać do koktajlu potreningowego żółtka jaj lub olej kokosowy.

12. Kiedy Twój trening wypada rano, lepiej na śniadanie zjeść węgle, a po treningu regularne śniadanie.

13. Jeżeli masz problemy z gospodarką cukrową (insulinooporność, cukrzyca) przed rannym treningiem zjedz białko i tłuszcz.

14. Dawka omega 3 dodana do posiłku potreningowego zamienia białko z pożywienia w mięśnie.

15. Do koktajlu okołotreningowego warto dodać trochę witamin, minerałów i antyoksydantów w postaci owoców (najlepiej jagodowych), albo proszków LYO FOOD.

16. Zasilanie po treningu jest ważne, ale jeśli o nim zapomnisz lub nie będziesz mieć możliwości zjeść po treningu, Twoje mięśnie od razu nie zanikną. Nie panikuj.

Listę składników znajdziesz po prawej stronie u góry:

Przygotowanie:

  • Wszystkie składniki koktajlu (z wyjątkiem wody/mleka) włóż do kielicha blendera i zmiksuj na gładką masę.
  • Uzupełnij wodą gazowaną, mlekiem kokosowym lub wodą kokosową do żądanej konsystencji.
  • Wypij przed lub po treningu.

Zatem zabieram swój Pro-X Walker, pulsometr i idę w teren.

paleo koktajl potreningowy PALEO KOKTAJL POTRENINGOWY paleo koktajl potreningowy paleo koktajl potreningowy

Dodaj komentarz
Subskrypcja

Bądź na bieżąco i otrzymuj na skrzynkę niepublikowane na blogu cenne porady!