Najlepsze paleo pierniki

W ostatnim wpisie polecałam Wam moje ulubione przepisy na świąteczne ciasta bez glutenu, cukru i laktozy.

 

Dziś zebrałam kilka fajnych przepisów na paleo pierniki. Wszyscy szukają najlepszej receptury na pierniki, którymi moglibyśmy się pochwalić przed rodziną i jeszcze od niechcenia napomknąć, że są bez cukru, glutenu, laktozy, a do tego wybornie smakują.

 

Podejrzałam również blogi moich koleżanek po fachu, które systematycznie obserwuję i stamtąd zaczerpnęłam kilka ciekawych pomysłów. Przepisy są przede wszystkim proste, pyszne i zawsze się udają. Każdy entuzjasta zdrowego odżywiania znajdzie tu swój wymarzony przepis.

 

1. Pierniki AIP według Alpacasquare

 

Pierniki nie zawierają jaj, więc nadają się dla osób, które są na protokole autoimmunologicznym. Święta na AIP nie muszą być pozbawione słodkości. Naturalna słodycz banana i daktyli całkowicie wystarczy, żeby móc cieszyć się tym deserem. Anita jest specjalistką od tarczycy. Wie na jej temat bardzo dużo i wie co służy naszej tarczycy, a co nie.

 

2. Kokosowe pierniczki (bez jaj)

 

Paleobite proponuje pierniczki dla wielbicieli kokosa. Dobra wiadomość dla osób nietolerujących jaj, pierniczki ich nie zawierają. Poczytajcie bloga Marty. To kolejny dowód na to, że paleo to remedium na Hashimoto. 

 

3. Piernik z dynią od Natule (bez jaj)

 

Uwielbiam bloga Asi, która robi nie tylko fantastyczne niepasteryzowane octy jabłkowe, naturalne kremy (polecam paleo dezodorant i pięknie pachnące kremy do twarzy), ale też pyszne pierniki. Ten jest napakowany dynią i rodzynkami na mące migdałowej i kasztanowej. Wygląda nieziemsko. Na blogu Natule.pl znajdziecie też inne przepisy na pierniki, ale jeden zainteresowął mnie szczególnie. Asia niedawno robiła piernik ze starej odmiany mąk - płaskurki i samopszy (to pradawne glutenowe zboża, które nie są modyfikowane jak pszenica, i zawierają mniej glutenu). Zamówiłam już te mąki i kiedyś zrobię ten staropolski piernik.

 

paleo pierniki

 

4. Pierniki z batata (bez jaj)

 

Joanna Haśnik wymyśliła wspaniały przepis na pierniki z batata na mące kokosowej i kasztanowej (również bez jaj).  Aż ślinka cieknie...

 

5. Nieskowęglowodanowe pierniczki 

 

Blog Readthelabel chwilowo jest nieaktywny, ale Agata notorycznie mnie inspiruje swoim sprytnym podejściem do diety paleo. Przepis na te pierniczki jest dla tych, którzy pilnują diety nieskowęglowodanowej. 

 

Dzieci pieką bezglutenowe pierniki

 

6. Piernik kasztanowy z bakaliami

 

Ostatnie trzy przepisy są mojego autorstwa. Uwielbiam ten mocno kasztanowy piernik za to, że jest konkretny. Zbity, ciężki i jednym kawałkiem można załatwić sprawę deseru na całe święta. 

 

7. Chrupiące pierniczki (bez jaj)

 

Ich podstawą są aromatyczne mąki: kasztanowa i żołędziowa, które świetnie współgrają z korzennymi przyprawami. Zawsze przy wałkowaniu ciasta i wycinaniu pierniczków jest tyle zabawy...

 

8. Pierniki kakaowe (bez jaj)

 

To lekko zmodyfikowany przepis mojej pierwszej wersji pierniczków (pkt 7). Z tym, że te są delikatniejsze, bardziej miękkie, a równie aromatyczne.

 

Jak widzicie możliwości jest cała moc. Pierniki można przygotować na bardzo wiele sposobów i każdy znajdzie coś dla siebie. 

 

Dajcie znać w komentarzach, który przepis najbardziej Wam się podoba.

Subskrypcja

Bądź na bieżąco i otrzymuj na skrzynkę niepublikowane na blogu cenne porady!